GÜRSÜT PEYNİRLERİ İZMİR FABRİKA GEZİSİ

GÜRSÜT 

Hangi Peynir Demiştiniz ?

Sevgili Esra Oruç‘un düzenlediği blogger etkinliğinde,35 yıllık peynir markası Gürsüt Gıda‘nin İzmir Tire’de 55000m2 uzerinde yeni açilan fabrikasinı ziyarete gittik.İlk üretimleri 2002 yılında Ödemişte yapılmış.GÜRSÜT A.Ş. asılları Yörük Türk’ü olan, Gürler ailesine ait.

Hijyenik koşullarda geleneksel yöntem ile Taze Beyaz Peynir, Çoban Peynir, Dil, Örgü, Çeçil, Çerkez, Kaşar, Mozzarella, Krem Peynir, Süzme-Kaymaklı-Homojenize Yoğurt, Lor, İzmir Tulum Peyniri, Klasik İnek Peyniri üretim aşamalarını gördük.

Fabrika içerisine hijyenik koşullardan dolayı uzun bir hazırlık sürecinden geçtik.Üzerimizde hiç bir takı olmaması gerekiyordu.Sonrasın da önlüklerimizi,bonelerimizi ve uzun çizmelerimizi de giydik.Ayrıca fotoğrafta gördüğünüz, kapıda bulunan dezenfektan aletinden de geçtik.İçeride gözlemlediğim en önemli nokta,kesinlikle hijyen koşullarına çok önem verilmesi oldu.

 

 

Üretim bölümünde her peynir çeşidine göre ayrı ayrı üretim salonları var.Her kapı girişinde sıcaklık ayarları gözüküyor.Peynir için olması gereken sıcaklık +2/+6 ⁰C’dir. GÜRSÜT, üretim alanından son satış noktasına kadar bu soğuk zinciri korumakta.Koyun-Keçi-İnek sütlerinin karışımı olan, olgunlaştırılmış Beyaz Peynir ve İzmir Tulum Peyniri Çanakkale-Balıkesir’de çalıştığı anlaşmalı mandıralarda üretiliyormuş.Gelen tüm sütler öncelikle pastörize ediliyor.

Taze Beyaz Peynir gruplarında tamamen geleneksel yöntemler ile üretim yapılıyor.Geleneksel Yöntem ile üretim nasıl oluyor çok merak ediyordum.Nasıl oluyor biliyor musunuz? Sütü tülbentte bekletip üstünde kalan tortusu ile peynir yapılıyor,yani bu eskiden köylerde büyüklerimizin yaptığı sistem.Düşünün bu yöntem çok büyük alanlarda, hijyen koşullarında, en doğru sıcaklıkta, incelikle yapılıyor.

Paketleme aşamasında da aynı özen gösteriliyor.Makine ile kontrol yapılmıyor,tek tek çalışan kontrol ekibi tarafından inceleniyor ve paketleniyor.Ürünlerin taze tüketilmesi için sık sevkiyat yapılmakta, ürünün reyonda en az sürede beklemesi sağlanmakta.Bu şekilde ürünler besleyici özelliklerini kaybetmeden tüketiciye ulaşıyor.

 

 

 

Fabrika gezisi sonunda ürettikleri tüm peynirlerin tadına baktık.İzmir’in en meşhur izmir tulum peynirini tattım.Kahvaltıda sadece peynir olsun yeter diyenlerden olduğum için hepsine bayıldım.Lor peyniri ile Tire’nin meşhur lor tatlısını da ilk defa denedim.Hafif tatlı sevenler için harika bir tat.

 

 

 

 

 

Gürsüt satış noktaları ; Metro,Bim,A101,Carrefour,Real,Çagrı market,Gürmar,Onur market,Beğendik,Başgimpa,Şekerciler,Kibaroğlu,Barış gross….

 

GÜRSÜT

“Gürsüt’ün sosyal medya hesaplarını takip ederek lezzet dolu tarifler öğrenebilir ve sürpriz hediyeli yarışmalara katılabilirsiniz…
instagram.com/GursutGida – Facebook.com/Gursut – Twitter.com/GursutGida “

Gürsüt’ün tüm ekibine bizi sıcak karşılaması ile misafir ettikleri için çok teşekkür ediyorum…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir